Na przyjęcie do sanatorium czekamy wiele miesięcy; dwadzieścia cztery, a w niektórych województwach nawet powyżej trzydziestu.
Cieszymy się na ten wyjazd. Pobyt w sanatorium ma podratować nasze zdrowie. Te dwadzieścia jeden dni jest ważne dla naszej kondycji, wypełnione zabiegami rehabilitacyjnymi zaplanowanymi przez lekarza balneologa, to urlop od codzienności.
W karcie zabiegowej na każdy dzień, poza niedzielą, zaplanowane są po trzy lub cztery zabiegi.
W sanatorium w zależności od dolegliwości i specjalności danego ośrodka sanatoryjnego dostępne jest cała paleta zabiegów
Zabiegi poprawiające sprawność fizyczną:
– ćwiczenia grupowe,
– ćwiczenia indywidualne,
– ćwiczenia na przyrządach,
– basen,
Zabiegi rozluźniające mięśnie, niwelujące napięcie mięśniowe:
– kąpiele solankowe,
– kąpiele igliwiowe,
– okłady borowinowe,
– fango,
– masaże suche,
– bicze szkockie,
I inne;
– laser
– prądy Tensa,
– pole magnetyczne,
– inhalacje,
– kąpiel w CO2
Przygotowując się do wyjazdu starannie należy skompletować zawartość swojego bagażu.
Pobyt będzie trwał około trzech tygodni, to nie jest mało dni. Wielkość bagażu jest jednak ograniczona zwłaszcza, gdy będziemy podróżować pociągiem i możemy liczyć tylko na siłę swoich mięśni.
Nieodzowne będą ręcznik, nie każde sanatorium oferuje wymianę ręczników, szlafrok, klapki, strój kąpielowy, czepek., strój sportowy do ćwiczeń, obuwie sportowe. To po prostu musimy zabrać.
Poza tym ubrania na okres pobytu, codzienne wygodne odzienie, najlepiej, które nie wymaga częstego prasowania.
Sanatorium to nie tylko rekonwalescencja, wolne wieczory można poświecić książce lub zabawom organizowanym przez ośrodek. W uzdrowiskach codziennie są organizowane dancingi. Ośrodki prześcigają się w atrakcjach, które mają zwabić kuracjuszy do ich lokali. Czas zabawy jest jednak ograniczony, ze względu na strefę uzdrowiskową i ciszę nocną dancingi kończą się o dwudziestej drugiej.
Gdy będziemy chcieli udzielać się towarzysko oczywiście zabrać musimy stroje wieczorowe, bardziej strojne, panie – bardziej frywolne.
Horyniec-Zdrój: niezwykły kurort i jego skarby
Nie zapomnijmy skompletować kosmetyczki, podstawowe środki czystości, mydło, żel do mycia, pasta i szczoteczka do zębów, tonik do twarzy, krem nawilżający, balsam do ciała oraz inne ulubione kosmetyki.
W wielu sanatoriach można skorzystać również z płatnych dodatkowo zabiegów np. masaży suchych, masaży olejkami czy też gorącymi kamieniami, bańkami.
Dostępne są usługi gabinetów kosmetycznych, salonów SPA. Skoro mamy czas dla siebie warto wykorzystać go w stu procentach. Gabinety kosmetyczne, salony SPA oferują usługi, za które trzeba sporo zapłacić, jednak te usługi poprawią nam samopoczucie, wygląd naszej skóry, poprawią koloryt, zrelaksują.
Nie zapominajmy o tym, co daje przyroda, długie spacery, kontakty z przyjaznymi ludźmi są za darmo.