Obie metody mają szereg korzyści zdrowotnych, które mogą być szczególnie zauważalne dla osób cierpiących na pewne dolegliwości. Temperatury osiągane zarówno w saunie, jak i w łaźni parowej są wysokie. Dużą różnicą jest stopień wilgotności i rodzaj konstrukcji.
Zarówno sauna jak i łaźnia parowa są bardzo korzystne dla zdrowia, ponieważ wśród wielu innych pozytywnych aspektów relaksują ciało.
Sauna
Pierwszą rzeczą, którą człowiek zauważa po wejściu do sauny jest wzrost temperatury spowodowany poceniem się. Pocenie się oczyszcza skórę z toksyn i eliminuje produkty odpadowe przez pory skóry. Dodatkowo suche ciepło działa doskonale przeciwzapalnie na dyskomfort mięśni i stawów. Osobom cierpiącym na schorzenia stawów i reumatologiczne ulgę przynoszą lecznicze seanse w saunie. Z drugiej strony, rytm serca wzrasta o około 30%, dzięki czemu serce rozprowadza więcej krwi do organizmu, w większym stopniu do skóry. Ciśnienie krwi może się zmniejszyć lub zwiększyć w zależności od osoby. Dlatego zaleca się, aby osoby ze zmienionym ciśnieniem krwi lub problemami z sercem przed skorzystaniem z sauny skonsultowały się z lekarzem. Dotyczy to również kobiet w ciąży. Polecamy portal https://www.eszczawnica.pl, gdzie poznasz najlepsze ośrodki SPA w górach z różnymi terapiami i sauną.
Łaźnia parowa
Z drugiej strony łaźnia parowa emanuje wilgotnym ciepłem, co bardzo pozytywnie wpływa na osoby mające problemy z zatokami, zapaleniem oskrzeli czy alergiami oddechowymi. Wilgotność łaźni parowej jest bardzo pomocna w poprawieniu zmian w tych patologiach. Ponadto, wilgotne ciepło jest również przydatne jako terapia w zaburzeniach oddechowych, a w połączeniu z mentolem lub eukaliptusem korzyść jest jeszcze większa, ponieważ oczyszcza drogi oddechowe poprzez eliminację śluzu, ułatwiając jego eliminację poprzez zwiększenie fluidyzacji.
Wskazówki dotyczące użytkowania sauny i łaźni parowej.
- Unikaj spożywania alkoholu lub leków przed wejściem do sauny lub łaźni parowej.
- Pozostań dobrze nawodniony (wypij 2-4 szklanki wody po wyjściu z sauny lub łaźni parowej).
- W razie wątpliwości lub w przypadku wystąpienia dziwnych odczuć należy skonsultować się z lekarzem.
- Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic.
- Usiądź na ławkach pośrednich lub górnych z nogami na tej samej wysokości, tak aby Twoje kończyny osiągnęły tę samą temperaturę.
- W przypadku sauny powtórz cykle, tzn. wyjdź, aby się ochłodzić po pobycie w środku przez 5-10 minut, a następnie wróć do środka, aby się spocić. Zalecane jest wykonanie w lub 3 cykli.
- W łaźniach parowych należy nosić klapki, ponieważ nie zawsze są one wolne od grzybów i bakterii ze względu na trudności w ich czyszczeniu.