Masaż jest techniką terapeutyczną szeroko stosowaną na całym świecie w leczeniu i zapobieganiu wielu patologiom, istnieją odległe dane historyczne, z przed 2000 r. p.n.e. ze starożytnej Grecji, w której niektóre techniki masażu były już stosowane w przygotowaniu pierwszych olimpijczyków do zawodów, a nawet gladiatorów ery rzymskiej, dlatego też masaż przetrwał w czasie ze względu na swoje doskonałe wyniki.
Obecnie szeroko stosowany jest masaż sportowy, ponieważ składa się z szeregu technik, których celem jest przygotowanie sportowca przed, w trakcie i po zakończeniu aktywności sportowej, w celu szybkiego odzyskania kondycji fizycznej.
Różnice między masażem sportowym a innymi masażami
Specyfika masażu sportowego polega na tym, że dąży on do aktywacji włókien mięśniowych, masaż relaksacyjny nie jest taki sam jak masaż sportowy. W masażu sportowym dąży się do tego, aby sportowiec był w 100% gotowy na zawody. Celem niektórych technik jest dotarcie do głębokich włókien mięśniowych. Ponadto masaż sportowy koncentruje się na leczeniu ewentualnych urazów, które rozwijają się z powodu aktywności sportowej, co oznacza, że w zależności od rodzaju sportu, który uprawia sportowiec, mogą zostać masowane różne mięśnie. Przeczytaj w innym artykule, jak masaże wpływają na sprawność mięśni: https://www.sparesorts.pl/jak-masaze-wplywaja-na-sprawnosc-miesni/
Masaż przed zawodami
Jest to masaż, który wykonuje się 15 do 45 minut przed zawodami. Jego celem jest poprawa przepływu krwi poprzez aktywację krążenia nerwowo-mięśniowego. Jest to masaż energiczny, wykonywany głębokimi ruchami, ma na celu poprawę kurczliwości, elastyczności i wydolności mięśni w przygotowaniu do zawodów. Wskazane jest, aby masażowi towarzyszyła rozgrzewka stawów.
Masaż po zawodach
Masaż ten, jak sama nazwa wskazuje, wykonywany jest po zawodach, a jego celem jest rozluźnienie mięśni, zmniejszenie skurczów mięśni, usunięcie zalegającego kwasu mlekowego i odpadów metabolicznych. Masaż ten wykonuje się dwie godziny po wysiłku sportowym, ruchami miękkimi, powolnymi i głębokimi, masaż ten może być połączony z krioterapią.
Celem masażu sportowego jest utrzymanie zdrowia sportowca w jak najlepszej kondycji fizycznej, zawsze starając się zapobiegać kontuzjom, a nie je leczyć. Pamiętaj, aby zawsze liczyć na opiekę fizjoterapeuty, który jest specjalistą wskazanym do leczenia patologii związanych z uprawianiem sportu. Nie trzeba być sportowcem wyczynowym, aby skorzystać z masażu sportowego, każdy kto często uprawia sport jest predysponowany do doznania urazu lub przejawu dolegliwości.